Byť petržalčanom sa oplatí

Najčastejšie kladené otázky k pilotnému parkovaciemu systému v Petržalke

Pre Petržalčanov

Stačí sa elektronicky zaregistrovať do systému a zdokladovať Váš vzťah k vozidlu. Po odsúhlasení Vášho vozidla budete môcť parkovať prednostne na všetkých parkoviskách miestach v Petržalke 24 hodín denne a 7 dní v týždni.

Okrem elektronického prihlásenia je možné prihlásiť sa do parkovacieho systému aj osobne, a to v Technopole. Kontakt nájdete tu.

Pre NePetržalčanov

Treba prísť na ohlasovňu pobytu MČ Petržalka a prehlásiť si trvalý pobyt do Petržalky.

V hodinách medzi 18:00 a 8:00 (mimo piatku a soboty) budete musieť platiť 1 euro za každú začatú hodinu. V prvej fáze sa to bude týkať iba parkovísk, neskôr aj všetkých kolmých a pozdĺžnych parkovacích miest v Petržalke.

Otázky k mobilnej aplikácii

Cez aplikáciu môže obyvateľ s trvalým pobytom v Bratislave – Mestskej časti Petržalka požiadať o registráciu do Petržalského parkovacieho systému. Po registrácii môže meniť svoje údaje, pridávať a spravovať rezidentské vozidlá. Aplikácia umožňuje návštevníkom Petržalky vyhľadať parkoviská, zaparkovať a vo vybraných hodinách zaplatiť parkovné prostredníctvom SMS. Aplikácia poskytuje ďalšie aktuálne informácie a doplnkové služby, ktoré súvisia s Petržalským parkovacím systémom.

Ak nemáte trvalý pobyt v Petržalke a napriek tomu chcete využiť benefit bezplatného parkovania na modrých parkovacích plochách počas dňa, je potrebné mať nainštalovanú mobilnú aplikáciu URBI – Parkovanie Petržalka

V aplikačnom obchode GooglePlay alebo AppStore vyhľadajte aplikáciu “URBI-Parkovanie Petržalka” alebo kliknite na tento odkaz. Nainštalujte si ju do Vášho telefónu. Po zadaní vášho mobilného čísla do aplikácie sa Vám automaticky načíta profil a EČV, ktoré ste si už zaregistrovali.

Aplikácia je dostupná pre zariadenia so systémami iOS alebo Android.

Cez aplikáciu si môžete ľahko spravovať váš profil. Po prihlásení do aplikácie sa vám automaticky načíta vaše EČV, ktoré ste si už zaregistrovali.  Môžete si pridať ďalšie EČV vozidla a vzťah k nemu. Pre dokončenie registrácie je potrebné poslať na adresu vozidlo@petrzalka.sk technický preukaz a ďalšie potrebné dokumenty.

Následne treba počkať, kým údaje o vami zadanom vozidle budú skontrolované a vozidlo Vám bude schválené. Podľa vzťahu k vozidlu treba zdokladovať požadované dokumenty na adresu MÚ v Petržalke.

Cez mobilnú aplikáciu je možné si zaregistrovať si maximálne 5 vozidiel.

Ako registrovaný a schválený používateľ Petržalského parkovacieho systému máte parkovanie na modrých vyznačených miestach ZADARMO aj bez použitia aplikácie.

Ostatní používatelia a návštevníci majú prostredníctvom aplikácie možnosť parkovať na modrých vyznačených miestach ZADARMO počas dňa v nasledovným časoch:

 • pondelok – štvrtok 8:00 -18:00
 • piatok od 8:00 do nedele 18:00

V ostatných hodinách, teda nedeľa – štvrtok v čase 18:00 – 08:00 platíte 1€ za každú začatú hodinu parkovania.

V súčasnosti môžete zaplatiť parkovné prostredníctvom SMS alebo parkovacím lístkom. Neskôr pribudnú ďalšie spôsoby platby, ako platba kartou a iné.

Platba SMS

Spoplatnené parkovanie po celý týždeň pre nepetržalčanov ak nemajú stiahnutú mobilnú aplikáciu. Postup:

 • Pošlite SMS na číslo 2200 v tvare B5(medzera)A1(medzera)ŠPZ
 • Príklad: “B5 A1 BA123AA” znamená Bratislava 5, 1 hodina, vozidlo značky BA123AA. Ak chcete parkovať viac hodín, jednoducho za symbol A dajte počet hodín, v tvare A2, A3, … príklad pre 4 hodiny “B5 A4 BA123AA” Maximálny počet hodín zaplatených cez SMS je 14.

Parkovací lístok

Parkovací lístok si môžete zakúpiť nonstop na recepcii Technopolu na Kutlíkovej ulici alebo na čerpacích staniciach Slovnaft v Petržalke. Parkovací lístok je v hodnote 1€ / 1 hodina alebo 4€ / 4 hodina.

Platbu je možné uskutočniť jednoduchým postupom:

 • Otvorte aplikáciu a prihláste sa
 • Vyberte si najbližšie parkovisko, na ktorom chcete zaparkovať (ubezpečte sa, že máte povolený prístup k polohe pre aplikáciu)
 • Kliknite na tlačidlo „Tu zaparkovať“
 • Vyberiete si voľný parkovací box, na ktorom parkujete
 • Po zaparkovaní kliknite na tlačidlo Platba.
 • Vyberte počet hodín a zvoľte platbu cez SMS
 • Budete presmerovaní do aplikácie pre SMS, kde jednoducho stačí vygenerovanú správu odoslať
 • Keď vám príde potvrdzovacia SMS, tak máte zaplatené

Časté otázky pri registrácii

 • meno alebo priezvisko ste nenapísali s diakritikou (mäkčene, dĺžne, dvojbodky nad písmenami ako ä,ü,ö alebo dĺžne nad ű,ő) – najviac chýb sa vyskytuje v koncovke ženských mien ‘ová’ a v zabudnutom dĺžni alebo mäkčeni. Aj takýto drobný rozdiel spôsobuje, že systém nedokáže automaticky spárovať Vaše údaje s údajmi v databáze
 • pri mene alebo priezvisku ste zadali aj Váš titul – titul treba zmazať. Systém kontroluje presné znenie mena a priezviska a akýkoľvek znak ktorý chýba alebo je navyše spôsobuje, že nedôjde k zhode v textoch
 • vo svojom mene alebo priezvisku ste spravili preklep
 • v adrese ste omylom vybrali nesprávne číslo domu
 • Svoje údaje (meno, priezvisko alebo adresu) si môžete opraviť opätovným vyplnením registračného formulára na stránke https://parkovanievpetrzalke.sk/registracia/ . Po zadaní Vášho telefónneho čísla a overovacieho SMS kódu sa Vám zobrazia údaje, ktoré ste pri registrácii zadali.
 • Prosím, skontrolujte si veľmi pozorne Vaše údaje, ako aj správnosť ostatných údajov, aby nedošlo zbytočne k opätovnému zamietnutiu Vašej žiadosti.
 • v rodnom čísle ste urobili chybu – napríklad preklep v čísle, zle zadaný formát rodného čísla (RRMMDD/CCCC), za lomkou ste zadali štyri čísla, aj keď máte v rodnom čísle iba tri (tí, ktorí majú 3 čísla zadávajú iba 3 čísla). Svoje rodné číslo si môžete opraviť opätovným vyplnením registračného formulára na stránke https://parkovanievpetrzalke.sk/registracia/. Po zadaní Vášho telefónneho čísla a overovacieho SMS kódu sa Vám zobrazia údaje, ktoré ste pri registrácii zadali.
 • nie ste obyvateľ s trvalým pobytom v Petržalke – v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) nemôžete byť zaregistrovaný ako rezident, pokiaľ nemáte trvalý pobyt v Petržalke
 • zmenili ste trvalý pobyt za posledných 5 dní – údaje ešte neboli aktualizované. Prosíme, opätovne sa prihláste do registračného formulára na stránke https://parkovanievpetrzalke.sk/registracia/. Po zadaní Vášho telefónneho čísla a overovacieho SMS kódu sa Vám zobrazia údaje, ktoré ste pri registrácii zadali. Za číslom bytu vložte medzeru (systém Vás nepustí aktualizovať údaje ak vo formulári neurobíte zmenu) a odošlite svoju žiadosť.

Prosím, skontrolujte si správnosť aj ostatných údajov, aby zbytočne nedošlo k opätovnému zamietnutiu Vašej žiadosti z dôvodu nesprávne vyplneného mena, adresy alebo evidenčného čísla vozidla. Častou chybou je napísanie mena a priezviska bez diakritiky (mäkčene a dĺžne).

 • EČV nie je evidované na Vašu osobu – môže byť evidované na firmu, ktorú vlastníte alebo v ktorej pracujete a preto ho nevieme priradiť k Vašej osobe. Z tohto dôvodu je potrebné, aby ste zmenili v registračnom formulári vzťah k vozidlu na ‘Služobné vozidlo na súkromné účely’ a riadili sa inštrukciami, ktoré Vám následne prídu e-mailom.
 • vozidlo ste si zakúpili v posledných týždňoch a teda Vás nevieme k nemu automaticky priradiť. Je potrebné, aby ste sa osobne s občianskym preukazom a technickým preukazom od auta dostavili na MÚ v Petržalke. Tam si urobia kópie týchto dokladov a overia Vaše údaje manuálne. Priemerná doba vybavenia je do 10 minút.
 • EČV vozidla je z inej krajiny (Česká republika, Rakúsko, Nemecko, … ) – je potrebné, aby ste sa osobne s občianskym preukazom a technickým preukazom od auta dostavili na MÚ v Petržalke. Tam si urobia kópie týchto dokladov a overia Vaše údaje manuálne. Priemerná doba vybavenia je do 10 minút.
 • vozidlo, ktoré ste zadali, nie je osobné vozidlo – na rezidentské parkovanie v sídlisku nie je možné registrovať nákladné autá, autobusy alebo špeciálne autá. Aktuálne tiež nie je možné registrovať motorky alebo prívesné vozíky.
 • V EČV ste spravili chybu – prosím, opravte EČV vozidla.

Otázky k vozidlám

Pre dokončenie Vašej registrácie je potrebné do 5 dní od registrácie poslať na adresu vozidlo@petrzalka.sk nasledovné doklady: 

 1. Technický preukaz (malý), na ktorom je uvedené, že ste držiteľom osvedčenia daného vozidla,
  alebo
  Technický preukaz (veľký), ak nie ste držiteľom (nie ste uvedený na malom technickom preukaze) ale ste uvedený ako vlastník na veľkom technickom preukaze
 2. Registračný kód pre komunikáciu s úradom

UPOZORNENIE! Ak v stanovenom termíne nedoložíte potrebné doklady, bude Vaša žiadosť zamietnutá. Až do schválenia konkrétneho vozidla nie ste oprávnený využívať výhody bezplatného parkovania v Petržalke.

Operatívny lízing: Na základe protestu prokuratúry nie je možné registrovať auto s operatívnym leasingom do parkovacieho systému.

Zvolili ste vzťah k vozidlu ‘Vozidlo manžela/manželky/rodič, ktorý nemá trvalý pobyt v Petržalke’, čo znamená, že auto je registrované na Vášho manžela/manželku/rodiča, ktorý nemá trvalý pobyt v Petržalke. Z tohto dôvodu je potrebné pre dokončenie Vašej registrácie poslať do 5 dní na adresu vozidlo@petrzalka.sk nasledovné doklady: 

a)     Sobášny list ak sa jedná o manžela/manželku alebo Rodný list žiadateľa

b)     Technický preukaz (malý), ktorý preukazuje, že manžel/manželka/rodič je držiteľom osvedčenia daného vozidla

c)      Čestné prehlásenie a súhlas rodiča o používaní vozidla. V prípade, že takéto tlačivo nemáte, môžete použiť a upraviť si naše vzorové tlačivo podľa potreby.

d)     Registračný kód pre komunikáciu s úradom

UPOZORNENIE! Ak v stanovenom termíne nedoložíte potrebné doklady, bude Vaša žiadosť zamietnutá. Až do schválenia konkrétneho vozidla nie ste oprávnený využívať výhody bezplatného parkovania v Petržalke.

Nakoľko ste zvolili vzťah k vozidlu ‘Služobné vozidlo na súkromné účely’, je potrebné pre dokončenie Vašej registrácie do 5 dní poslať na adresu vozidlo@petrzalka.sk nasledovné doklady:

 1. Potvrdenie od zamestnávateľa, že môžete vozidlo, ktoré je zaregistrované, využívať na súkromné účely. Takéto potvrdenie treba poslať aj v prípade, ak ste jediný konateľ alebo spoločníkv spoločnosti s ručením obmedzeným.

  Potvrdenie o používaní služobného vozidla na súkromné účely môže byť ľubovolné, musí v ňom však byť uvedená skutočnosť, že dané auto môže oprávnená osoba používať aj na súkromné účely, názov firmy (IČO a adresa spoločnosti), identifikácia oprávnenej osoby ktorej sa toto potvrdenie vydáva (meno, priezvisko, adresa a dátum narodenia) a auto, pre ktoré takéto povolenie bolo udelené (EČV vozidla). V prípade, že takéto tlačivo nemáte, môžete použiť a upraviť si naše vzorové tlačivo podľa potreby: https://parkovanievpetrzalke.sk/sluzobne-vozidlo/

 2. Technický preukaz ( malý), ktorý preukazuje, že daná spoločnosť je držiteľom osvedčenia daného vozidla
 3. Registračný kód pre komunikáciu s úradom

 

UPOZORNENIE! Ak v stanovenom termíne nedoložíte potrebné doklady, bude Vaša žiadosť zamietnutá. Až do schválenia konkrétneho vozidla nie ste oprávnený využívať výhody bezplatného parkovania v Petržalke.

Právny vzťah k motorovému vozidlu preukazuje rezident tak, že:

 • je držiteľom motorového vozidla4), v prípade, ak je držiteľom motorového vozidla jeden z manželov, považuje sa za držiteľa vozidla na účely tohto nariadenia počas trvania manželstva, aj druhý z manželov bez ohľadu na skutočnosť, či motorové vozidlo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov,
 • má motorové vozidlo evidované na základe živnostenského oprávnenia alebo iného oprávnenia podľa osobitných predpisov5)
 • je členom orgánu právnickej osoby (napr. členom štatutárneho orgánu, členom dozornej rady, spoločníkom a pod.) a užíva motorové vozidlo tejto právnickej osoby na súkromné účely,
 • užíva motorové vozidlo zamestnávateľa na súkromné účely

  Operatívny lízing: Na základe protestu prokuratúry nie je možné registrovať auto s operatívnym leasingom do parkovacieho systému.

Firma sídliaca v Petržalke sa nepovažuje za rezidenta. Ak však firma udelí svojmu zamestnancovi povolenie užívať vozidlo na súkromné účely a tento zamestnanec má trvalý pobyt v Petržalke, je považovaný za Petržalčana.

Pre dokončenie registrácie vozidla je potrebné poslať do 5 dní od registrácie nasledovné doklady na adresu vozidlo@petrzalka.sk

 1. a) Potvrdenie od zamestnávateľa, že môžete vozidlo, ktoré je zaregistrované, využívať na súkromné účely. Takéto potvrdenie treba poslať aj v prípade, ak ste jediný konateľ alebo spoločník v spoločnosti s ručením obmedzeným.

  Potvrdenie o používaní služobného vozidla na súkromné účely môže byť ľubovolné, musí v ňom však byť uvedená skutočnosť, že dané auto môže oprávnená osoba používať aj na súkromné účely, názov firmy (IČO a adresa spoločnosti), identifikácia oprávnenej osoby ktorej sa toto potvrdenie vydáva (meno, priezvisko a adresa alebo dátum narodenia) a auto, pre ktoré takéto povolenie bolo udelené (EČV vozidla). V prípade, že takéto tlačivo nemáte, môžete použiť a upraviť si toto tlačivo podľa potreby: https://parkovanievpetrzalke.sk/sluzobne-vozidlo/

  b) Technický preukaz (veľký), ktorý preukazuje, že daná spoločnosť je vlastníkom alebo užívateľom daného vozidla.

 2. Registračný kód pre komunikáciu s úradom

UPOZORNENIE! Ak najneskôr do 10 dní od Vašej registrácie nedoložíte potrebné doklady, bude Vaša žiadosť zamietnutá a nebudete môcť využívať výhody bezplatného parkovania v Petržalke.

Zatiaľ neuvažujeme o obmedzení automobilov na jednu osobu alebo domácnosť, ale z dôvodu možného zneužitia sa zvažuje limit 5 automobilov.

Otázky k parkovacím miestam

Nové platené vyhradené státia už nebudú vznikať a staré zaniknú zavedením celomestskej parkovacej politiky v Bratislave.

Na výstavbu parkovacích domov potrebujete čas a peniaze. Na rozšírení parkovacích kapacít či už pomocou ľahkých konštrukcií alebo parkovacích domov sa už v súčasnosti pracuje a mestská časť sa bude určite spolupodieľať na niekoľkých takýchto projekotch. Čo sa týka financií, práve prehlásenie trvalého pobytu množstva ľudí, ktorí v Petržalke bývajú a parkujú, ale do petržalskej kasy za nich nejdú žiadne peniaze, pomôže zvýšiť príjmy MČ na výstavbu parkovacích domov.

Nie, v prvej fáze sa začnú vyznačovať parkoviská (v poradí Dvory, Lúky, Háje). Neskôr príde aj na vyznačovanie kolmých a pozdĺžnych parkovacích miest.

Nie, v PPS bude celá Petržalka jedna veľká zóna, takže každý Petržalčan bude môcť bezplatne zaparkovať na celom jej území.

ostatné otázky

Celý parkovací systém bude zabezpečovať mestská časť a všetky príjmy z neho poputujú do tzv. Parkovacieho účtu, z ktorého budú hradené výlučne výdavky spojené s ďalším rozvojom parkovania v Petržalke.

Nie, nebudú umožnené žiadne výnimky. Veríme, že každý kto v Petržalke dlhodobo žije, si sem prehlási aj trvalý pobyt a bude môcť užívať všetky s tým spojené výhody.

V prvej fáze budú môcť bezplatne zaparkovať mimo regulovaných parkovísk, alebo cez pracovné dni v čase od 8:00 do 18:00 s použitím aplikácie. Po tom, čo budú vyznačené všetky legálne parkovacie miesta v Petržalke, umožní mestská časť každému Petržalčanovi vyčleniť niekoľko hodín mesačne pre svoje návštevy.

Podľa našich niekoľkonásobných sčítaní je najväčší problém s parkovaním v Petržalke práve v týchto hodinách. Aj dnes už existujú oblasti, kde je problém aj s denným parkovaním. Ak sa ukáže, že problémy na niektorých miestach pretrvávajú, systém samozrejme upravíme.

Mestská polícia bude náhodne kontrolovať a overovať či EVČ, ktoré parkuje na parkovacom mieste je oprávnené parkovať alebo má zaplatené parkovné. Ak nespĺňa podmienky dostane upozornenie a následne môže dostať pokutu alebo papuču. V takomto prípade musíte postupovať rovnako, ako pri iných dopravných priestupkoch. Bližšie informácie najdete v Parkovacom poriadku.

Áno, v súčinnosti s mestskou políciu sa snažíme o navýšenie personálnych aj materiálnych kapacít, aby boli schopní efektívnejšie vymáhať dodržiavanie nastavených pravidiel.

V prípade, že ste zaplatili prostredníctvom SMS a chcete si vytlačiť daňový doklad, môžete tam spraviť na stránke https://www.smslistky.sk/parking.